Prolaktyna - Co się dzieje kiedy poziom prolaktyny jest za wysoki?

Dodaj do ulubionych

Prolaktyna jest hormonem wydzielanym przez przysadkę mózgową - gruczoł wewnątrzczaszkowy który produkuje wiele różnych hormonów . Powszechnie wiadomo, że karmienie piersią ma wpływ na wysoką prolaktynę i hamuje owulację u kobiet. To zapobiega zbyt szybkiemu zajściu w ciążę, dlatego też karmienie piersią było stosowane w przeszłości jako metoda antykoncepcji. Oprócz tej sytuacji istnieje wiele stanów fizjologicznych, które wiążą się ze zwiększoną produkcją prolaktyny. Jedną z najczęstszych są guzy, które wzmagają wydzielanie tego hormonu. U tych kobiet obserwuje się chroniczną bezpłodność wynikającą z braku owulacji.

 Wysoka Prolaktyna 

Wysoka prolaktyna -  Hiperprolaktynemia to podwyższone stężenie prolaktyny we krwi. Hiperprolaktynemia to główna przyczyna braku owulacji odpowiedzialna za zaburzenia menstruacyjne i bezpłodność. Jednakże nie wiele wiedziano do tej pory o szczegółach mechanizmu, który stoi u podstaw tej patologii. Wiadomo było jedynie, że wysoka prolaktyna u u kobiet zaburza jeden z najważniejszych hormonów wpływających na reprodukcję i płodność: GnRH (1).

Wysoka Peolaktyna - Badania

 Dotychczas nie rozumiano tego zahamowania prolaktyny w neuronach GnRH, ponieważ większość z nich nie wykazywało ekspresji receptora prolaktyny. Dlatego też badacze wysnuli inną hipotezę: a co jeśli za wszystkim stoi pośrednie oddziaływanie innych cząstek?

Zespół pod kierownictwem Jacques Young i Nadine Binart z Inserm unit 693 „Receptory sterydowe: fizjopatologie endokrynologiczne i metaboliczne” w szpitalu Bicêtre odkrył, że prolaktyna pośrednio oddziałuje na GnRH. W badaniu na myszach zademonstrowali, że prolaktyna skutecznie hamuje wydzielanie neuronów zlokalizowanych ponad neuronami GnRH i, że jest kluczowa dla ich pracy. One wydzielają neurohormon znany jako kisspeptyna.

 Kisspeptyna kluczem do bezpłodności?

U myszy hiperprolaktynemia bezpośrednio hamowała wydzielanie kisspeptyny, a poprzez zapobieganie wydzielaniu GnRH efektywnie blokowała cykliczność jajeczkowania. Podając kisspeptynę można uwolnić GnRH i zrestartować funkcjonowanie cyklu jajeczkowania i owulację pomimo hiperprolaktynemii.

To obejmuje dwie kwestie: fizjopatologiczne odkrycie, które po raz pierwszy wyjaśnia powiązanie pomiędzy bezpłodnością a hiperprolaktynemią, oraz nowatorskie podejście otwierające drogę to nowej terapii. Prowadzone są w dalszym ciągu badania mające na celu potwierdzenie tej koncepcji u kobiet tak, aby móc zapewnić alternatywę w leczeniu, gdy pacjentki są odporne na podawane leki.

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑