Ból pleców - Ból w dolnej części pleców?

Dodaj do ulubionych

Ból w dolnej części pleców - Najczęstsza lokalizacja bólu kręgosłupa to dolna część pleców. Długotrwały ból pleców może prowadzić do poważnych powikłań. Ważne jest szybkie zastosowanie skutecznego leczenia.  Co mówią najnowsze badania naukowe? Uczestnicy badania, którzy, zgodnie z zaleceniami, ćwiczyli bez względu na ból w dolnej części pleców osiągnęli lepsze wyniki od tych, którzy mieli leżeć i odpoczywać. Wyniki badania prowadzone przez Olaya-Contrerasa opublikowane 20 września 2011r przez  Sahlgrenska Academy, University of Gothenburg sugeruje, że ludzie odczuwający ból dolnej części pleców powinni pozostać aktywni mimo bólu. Ograniczenie ruchu według niego nie jest zalecane. Pacjenci z ostrym bólem krzyża, ćwiczący i ruszający się mimo niego radzili sobie lepiej niż ci, którzy dostosowywali swoją aktywność do odczuwanego bólu pleców.

" Sądzę, że jeśli cierpimy na ostre bóle krzyża powinniśmy pozostać aktywni tak bardzo, jak to jest możliwe w każdej dziedzinie twojego życia. Jeśli przestaniemy się ruszać, łatwo jest wpaść w błędne koło i doprowadzić organizm do długotrwałej niepełnosprawności i niezdolności do pracy, co spowoduje obniżenie nastroju i silniejszy ból "

Badanie polegało na przebadaniu 109 pacjentów z ostrym bólem pleców w dolnym odcinku. Części z nich pozostało  aktywnych mimo bólu, pozostali odpoczywali  i mieli nie narażać  się na większy ból. Każda z osób przez siedem dni prowadziła dziennik w którym zaznaczała, ile kroków w ciągu dnia udało się się zrobić, jaki rodzaj aktywności wykonywali oraz jak czuli się fizycznie. Pacjenci wypełniali także formularz, za pomocą którego naukowiec oceniał, czy cierpią z powodu stresu i depresji, czy też nie. Pomimo odczuwania większego bólu, „grupa aktywna” szybciej odzyskała zdrowie i nie czuła się przygnębiona pod koniec badania.

Druga grupa, ta „nieaktywna”, była mniej mobilna i czuła się gorzej w porównaniu z „grupą aktywną”, mówi Olaya-Contreras, badacz Sahlgrenska Academy’s Department of Orthopaedics.

 

Olaya-Contreras wierzy, że istnieje powiązanie między depresją a odczuwaniem bólu – człowiek w depresji odczuwa go mocniej. Innym wytłumaczeniem może być także to, że im ból jest dotkliwszy, tym mniej ludzie chcą się ruszać. Jest to zgodne z poprzednimi badaniami naukowca. „Sądzę, że jeśli cierpimy na ostre bóle krzyża powinniśmy pozostać aktywni tak bardzo, jak to jest możliwe w każdej dziedzinie twojego życia. Jeśli przestaniemy się ruszać, łatwo jest wpaść w błędne koło i doprowadzić organizm do długotrwałej niepełnosprawności i niezdolności do pracy, co spowoduje obniżenie nastroju i silniejszy ból”. Olaya-Contreras uważa więc, że służba zdrowia powinna wprowadzić rutynowe badania, które sprawdzą, co jest przyczyną psychospołeczną problemów pacjenta z plecami. Mogłyby one zmierzyć zarówno poziom depresji u pacjenta, jak i lęku przed ruchem. „Wynik takich badań mogą sprawić, że pacjenci zaczną się więcej ruszać i wezmą na swoje barki większą odpowiedzialność za swoje leczenie”, mówi Olaya-Contreras. „Poza tym ufam, że pomoże to pacjentom skupić się na pozytywnych stronach radzenia sobie z bólem i zmuszania się do ruchu pomimo bólu”. Problemy z plecami oraz ból dolnego odcinka pleców dotyka aż 80% osób w wieku produkcyjnym. Zdarza się to w różnych momentach życia i większość pacjentów znosi je dość dobrze. Bóle krzyża mogą być jednak cykliczne, a ból może się wzmagać. W 85-90% przypadków ból pleców nie może być przypisany do konkretnej choroby lub urazu.

Autor: Anna Ścisłowska

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑