Pilates Prawdziwa historia

Dodaj do ulubionych

Pilates jak zaczęła się ta historia?

W 1912 roku Joseph Pilates udaje się do Anglii, gdzie rozpoczyna pracę na stanowisku instruktora samoobrony dla detektywów Scotland Yardu. W 1914 roku zostaje integrowany do obozu dla cudzoziemców w Lancaster, tu odzywa się w nim silna pasja i zamiłowanie do sportu, zapasów i samoobrony. Mając  mocno ograniczone możliwości opracowuje system ćwiczeń na matach znany jako Contrology. W późniejszym okresie zostaje przeniesiony do obozu na wyspie Man. Jego ogromna fascynacja i zainteresowanie w dziedzinie zdrowia otwiera mu drogę do pomocy weteranom wojennym. Zostaje zatrudniony w szpitalu na etacie pielęgniarza. Mając niezwykle opiekuńcze usposobienie do ludzi, a co za tym idzie chęć niesienia pomocy, otrzymuje zgodę na pomoc w rehabilitacji. Możesz robić co chcesz dopóki będą leżeć w łóżkach. Joseph zbiera sprężyny z łóżek, mocuje je do słupków i tak powstaje pierwsza wieża (Tabela Trapez) do ćwiczeń Pilates !!! W 1918 roku w Anglię uderza epidemia grypy, żaden z praktykantów Pilates nie umiera. To jego zdaniem świadczy o skuteczności jego systemu ćwiczeń. Po uwolnieniu Joseph wraca do Niemiec. Jego metoda ćwiczeń zyskuje przychylność środowiska tanecznego. Poznaje Rudolfa von Labana znanego w tamtych czasach analityka ruchu, który włącza elementy metody Pilates do swojej praktyki. Hanya Holm przyjmuje wiele ćwiczeń Pilates do nowoczesnego nauczania tańca, pozostają one do dnia dzisiejszego częścią Techniki Holm. Kiedy Joseph zostaje poproszony przez urzędników niemieckich o włączenie swojej metody dla wojska, nie będąc zadowolonym z kierunku politycznego jaki obrał jego kraj, opuszcza Niemcy. Za namową amerykańskich krewnych przeprowadza się do Ameryki.

Przez wiele lat Metoda Pilates była zarezerwowana wyłącznie dla elit.

Metoda Pilates zyskuje popularność w USA i Europie. W 1926 roku Pilates emigruje do Stanów Zjednoczonych. W czasie jednej ze swoich podróży Joseph poznaje Clarę, którą poślubia. Joseph i Clara otwierają własne fitness w Nowym Jorku w tym samym budynku, piętro wyżej, ma swoją siedzibę New York City Ballet. W początkowym czasie goszczą u siebie wielu tancerzy baletowych. Pilates bardzo szybko staje się popularny poza granicami Nowego Yorku. Przez wiele lat Metoda Pilates była zarezerwowana wyłącznie dla elit.

Uczniowie Josepha zaczynają uczyć

Za życia Josepha tylko dwoje  z jego studentów Carola Trecer i hokeista Bob otworzyli własne studio. Trecer mająca bardzo duże doświadczenie taneczne trafia do Stanów Zjednoczonych w 1950 roku i otwiera własne studio tańca. Joseph i Clara pozostali jej bliskimi przyjaciółmi do samej śmierci. Bob Sead to inna historia. Były hokeista odwraca się od Josepha. Otwiera własne studia w całym mieście, zaczyna bardzo wcześnie rano chcąc tym przyciągnąć klientów Josepha. Ron Fletcher tancerz Martha Gram, pobierający konsultację u Josepha związaną z przewlekłą chorobą stawu kolanowego w 1970 roku otwiera swoje studio w Los Angeles, przyciągając wiele z gwiazd Hollywood. Carola i Fletcher wnieśli wiele innowacji do pracy  z metodą Pilates Kathy Grand i Lolita San Miguel stali się również nauczycielami, Grand przejął w 1972 pracownię Bendel, Lolita i San Miguel uczyli Pilates w Balet Concierto de Puerto Rico w San Juan, Puerto Rico. Grant i San Miguel otrzymali na Uniwersytecie Stanowym Nowego Yorku stopnie nauczania w Pilatesie. Pozostali uczniowie Josepha i Clary to Genty Eve, Bruce Króla, Mery Bowen oraz Robert Fitzgerald.  

Jestem 50 lat przed swoim czasem - Joseph Pilates

Joseph w swoim studiu uczył klientów aż do swojej śmierci w 1967 roku, zmarł w wieku 87 lat. Pod koniec 1980 roku media rozpowszechniły metodę Pilates bardzo szeroko, co zaowocowało wielkim bumem. „Jestem 50 lat przed moim czasem” -stwierdził Joseph. Miał rację. To już trening nie tylko dla elit, Pilates wszedł do głównego nurtu fitness. Obecnie w samych tylko Stanach Zjednoczonych ponad 10 milionów Amerykanów praktykuje Pilates, a liczba ta wciąż rośnie.  

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑