Dlaczego bakterie jelitowe pomagają schudnąć?

Dodaj do ulubionych

Czy wiesz że,  bakterie jelitowe mają pomagaja schudnąć? Poznaj wyniki badania dotyczącego bakterii jelitowych i ich związku z,otyłością oraz odchudzaniem.

Odchudzanie i bakterie

Wysunięto hipotezę, że rozwój otyłości u ludzi jest spowodowany przez dwie grupy bakterii - Bacteroidetes i Firmicutes, które są obecne w jelicie cienkim.

Celem badania było znalezienie zależności pomiędzy wskaźnikiem masy ciała, utratą tej masy oraz głównymi grupami bakterii wykrytymi w próbkach kału.

Główne grupy bakterii kałowych były monitorowane przy użyciu metody FISH u osób płci męskiej. Otyli mieli tracić wagę na dwóch różnych dietach odchudzających redukujących spożycie węglowodanów przez cztery tygodnie. Mężczyźni o normalnej wadze mieli ją utrzymać.

Nie wykryto żadnej różnicy między tymi dwoma grupami mężczyzn. Nie było różnicy w ilości Bacteroidetes w kale osób otyłych i o normalnej wadze. Jednakże, ilość Firmicutes była zdecydowanie mniejsza w próbkach od mężczyzn otyłych. 

Diety mające na celu utratę wagi u osób otyłych mogą znacząco zmienić skład mikroflory jelitowej, ale nie znaleziono powiązania między proporcjami Bacteoidetes i Firmicutes a masą ciała.

 

Autor: Sanjay Bockman

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑